Translate

poniedziałek, 30 maja 2016

BĘDĘ Z TOBĄ


      Dzień Dziecka - czy jest to święto wszystkich dzieci?

      Czy są i takie, którym powszechne obchody tego wyjątkowego dla większości dnia, przywołują w najlepszym razie smutek, żal? 

    Bo nie stanowią w tym dniu dla tej jedynej kobiety, która wydała go na świat najcenniejszym darem, jakim Bóg obdarza kobietę? 

     I tak miały szczęście, że nie zginęły od skalpela, nie wylądowały na śmietniku, ale w jakimś domu dziecka czy w oknie życia.

     Ich życie emocjonalne, jeśli nie teraz, to kiedyś w przyszłości, kiedy dowiedzą się, że zostały odrzucone, może rozkruszyć się, jak dzban.


 Nie wiem jak układały się relacje matki i dziecka w tym przypadku,  skłaniającym do opublikowania wiersza, który niedawno znalazłam w internecie. I nie osądzam z góry  żadnej ze stron, bo prawda może leżeć po środku. Jednak Dzień Dziecka ani Dzień Matki, jak sądzę, w tym przypadku nie był miłym dniem dla autora tych słów:  

"Wołanie w pustkę

Autor : kasiek , środa, 03 październik 2012 w dzień matki
 
Chcesz tego ode mnie
Czego mi nie dałaś.
Nie byłaś przyjemna
Kiedy byłam mała.
Spotykam cię w sądzie
Na rozprawie- krótko,

Już tak teraz będzie?
Będziesz mi "powódką"?
Otrząśnij się- proszę- wreszcie
I przestań wciąż jątrzyć.
Nie pozwól by niechęci dreszcze
Miały nas wykończyć."


     Całe szczęście, że to  wyjątki, chociaż nasilające się w ostatnich czasach. A może po prostu częściej nagłaśniane przez media.

  Dziecko, zawsze będzie dla swojej matki "dzieckiem" nawet, jeśli już będzie miało swoje własne dzieci. 
Chociaż słowa piosenki Katarzyny Groniec "Będę z Tobą" , stanowią deklarację matki wobec dziecka, to przecież stanowić mogą również odwrotną relację. Dziecko też może być do końca z matką, jeśli przez życie byli dla siebie przyjaciółmi.

    Dziękuję Bogu, że mogę się poszczycić taką przyjaźnią z moimi dziećmi. Mieszkamy z jedną z córek pod wspólnym dachem w pobliżu miejsca zamieszkania drugiej córki. Stanowimy rodzinę wielopokoleniową.  
 
To dzieci chcą nam na starość zapewnić swoją opiekę. Ale wcześniej trzeba było dać im (o czym już pisałam wcześniej), przykład opieki nad moimi rodzicami u schyłku ich życia, kiedy już nie mogli być samodzielni.

    A moje dzieci urodziły się, chociaż nie tego samego roku, ale tego samego dnia - obydwie córki przyszły na świat w przeddzień Dnia Dziecka a w dniu bardzo dla mnie ważnym - w Święto Nawiedzenia NMP.